ostropest-plamisty-a-estrogeny-niestrawnosc-watroba-badz-soba-z-choroba-bodylogika

Wymiatacz estrogenów. Ostropest plamisty nie tylko na niestrawność!

przez BODYLOGIKA

O ostropeście plamistym zwykle wspomina się w kontekście regeneracji wątroby. A ta od razu kojarzy się z przejedzeniem, niestrawnością i innymi problemami trawiennymi. Za to przy kobiecych chorobach na tle hormonalnym wątroba piastuje wyjątkową funkcję – oczyszcza organizm z nadmiaru estrogenów. A jakie to ma znaczenie dla zdrowia kobiety? Na tapet biorę ostropest plamisty a estrogeny.

Na początku wspomnę, że cały mój „olejowy dobytek” pochodzi z jednego, sprawdzonego miejsca – Rodzinnej Olejarni Olini.pl. I jeśli po zapoznaniu się z właściwościami ostropestu dla zdrowia kobiety, zechcesz uzupełnić swoją spiżarnię, to na hasło: BODYLOGIKA otrzymasz 10% zniżki na cały asortyment.

Wewnętrzny detoks, czyli jak wątroba oczyszcza organizm i co jej w tym przeszkadza?

O tym, że wątroba działa jak turbo-odkurzacz z najlepszymi filtrami powszechnie wiadomo. Za to o tym, jak to się odbywa wewnątrz nas, wiemy już nieco mniej. Porozmawiajmy chwilę o pracy wątroby za kulisami.

Ten pracowity jak mrówka organ neutralizuje działanie toksyn, takich jak metale ciężkie, alkohol, leki, zanieczyszczenia z żywności.

Sprawna wątroba gwarantuje nam zdrowie w innych obszarach, nie tylko – jakby się wydawało – w obszarze trawiennym. Ten pracowity organ uczestniczy w procesach przetwarzania i dostarczania substancji odżywczych, enzymów i hormonów do każdej komórki naszego ciała! Aby wykorzystać swój potencjał wątroba musi być czyściutka i sprawna – bez kamieni, złogów i innych zalegających toksyn.

Co takiego obciąża wątrobę? Nie tylko złą dietą łatwo spaprać sprawę. Za późne chodzenie spać, krótki sen, stres, brak odpoczynku, odwodnienie czy przeciążenie lekami – to wszystko zaburza funkcje wątroby. Niech pierwszy rzuci kamieniem ten, kto nie rozregulował sobie rytmu dobowego ani nie przypominał kłębka nerwów? No właśnie… A tych dosłownych kamieni w wątrobie nie czuć. Objawiają się na przykład podkrążonymi oczami, przewlekłym zmęczeniem i zaburzeniami hormonalnymi. Tym bardziej kobietom przewlekle chorującym, choćby na endometriozę, trudno stwierdzić winowajcę, bo te symptomy towarzyszą im na co dzień.

Żółć, cholesterol i drobinki minerałów zalegają w większości naszych wątrób. To takie cywilizacyjne gratisy. Dlatego wspomaganie pracy wątroby, choćby naturalnymi metodami, to w zasadzie konieczność, a nie wybór. I tutaj zjawia się ostropest plamisty w „czerwonej pelerynie”!

Czy ostropest jest dobry na wątrobę?

olej-z-ostropestu-na-watrobe-opinie-badz-soba-z-choroba-bodylogika

Dla niedowiarków – ostropest plamisty to jedno z najlepiej przebadanych ziół. Już starożytni Grecy czerpali z właściwości ostropestu, lecząc nim choroby wątroby i pęcherzyka żółciowego. W Niemczech figuruje on na liście pomocniczych leków na marskość wątroby i jej stany zapalne.

Te właściwości zdrowotne ostropest zawdzięcza temu, co tkwi w jego owocach. I choć słowo „owoce” brzmi apetycznie, to w przypadku ostropestu są to małe, brązowe niełupki. Za to mają niezwykle bogate wnętrze: sylimaryna, flawonoidy, kwasy organiczne, fitosterole, kwas linolowy, sole mineralne, witaminy C i K.

Najbardziej „hot” dla zdrowia jest sylimaryna. Zacznijmy od tego, że działa silnie przeciwzapalnie. Przy endometriozie, PCOS, Hashimoto czy innych chorobach z przewlekłym stanem zapalnym, produkty o działaniu przeciwzapalnym są prawdziwym zbawieniem.

Poza tym sylimaryna działa też rozkurczowo, żółciotwórczo i odtruwająco. Wzmacnia regenerację wątroby, uszczelnia jej błony, aby utrudnić przenikanie toksyn.

Nasiona ostropestu – właściwości zdrowotne

W trakcie badań naukowych udowodniono, że polifenole występujące w nasionach ostropestu plamistego mają jednocześnie właściwości przeciwutleniające, przeciwzapalne, hipolipidemiczne i antyrakowe. Podobnie fenole i tokoferole są bogate w antyoksydanty i chronią przed stresem oksydacyjnym.

nasiona-ostropestu-wlasciwosci-badz-soba-z-choroba-bodylogika

Udokumentowano też, że olej z nasion ostropestu jest potencjalnym źródłem witaminy E – naturalnego antyoksydantu.

Rola estrogenów dla zdrowia kobiety

Estrogeny w równowadze to przyjaciele zdrowia kobiety. To dzięki nim rozwija się prawidłowo macica, mamy sprawny układ rozrodczy, dobrze nawilżoną pochwę, zdrowe piersi, miesiączki jak w zegarku. Nadmiar estrogenów wywraca wszystko na drugą stronę. Przyczynia się do nowotworów kobiecych, stanów zapalnych i zaburzeń miesiączkowania. Ale nie tylko.

Nadwyżka estrogenów powoduje m.in.:

  • wahania nastroju
  • nadmierny przyrost błony śluzowej macicy
  • niepłodność
  • przewlekłe zmęczenie
  • migreny
  • dodatkowe kilogramy
  • problemy z krzepliwością krwi
  • zaburzenia funkcji wątroby
  • obrzęki i zatrzymanie wody
  • problemy z kościami
  • zaburzenia snu
  • niskie libido
  • problemy skórne
  • wzdęcia

Tak się dzieje przy zaburzeniach hormonalnych. Organizm jest rozregulowany. Dziewczyny z Hashimoto, PCOS, endometriozą czy adenomiozą dobrze wiedzą, co to oznacza.

ostropest-plamisty-a-estrogeny-cialo-kobiety-badz-soba-z-choroba-bodylogika

Jak wątroba reguluje poziom estrogenów?

Jeśli wątroba nie przetworzy estrogenów, to wnikną one do krwioobiegu i zrobi się nadwyżka. Dowiedz się, jak bardzo pracochłonny jest ten proces:

Etap 1 – hydroksylacja

To proces chemiczny, zachodzący w wątrobie. Jeśli nie może on zajść, to estrogeny rozpanoszą się na dobre w krwioobiegu, co może przyczynić się nawet to stanu nowotworowego, np. raka szyjki macicy. Fachowo nazywa się to estrogenizacją.

Etap 2 – sprzęganie

To również proces chemiczny, w którym estrogeny wydalane są z organizmu za pośrednictwem moczu i jelit. Jeśli i tutaj mechanizmy zawiodą, to mamy powtórkę z rozrywki – estrogeny szalejące we krwi. Namnażają się i krążą po ciele, czyniąc same szkody dla zdrowia kobiety.

Przy nadmiarze estrogenów (spotykanej m.in. w endometriozie) wątroba jest obciążona – nie nadąża z ich przetwarzaniem. Robi „nadgodziny”, by oczyszczać organizm. A jak to bywa przy przepracowaniu, kończy się to zmęczeniem. Wątroba zaczyna przypominać zatkaną rurę kanalizacyjną.

Ostropest plamisty a estrogeny

I tutaj „na białym koniu” wjeżdża ostropest. Odciąża wykończoną wątrobę, aby ta sprawniej mogła regulować m.in. poziom estrogenów. Elegancko oczyszcza wątrobę z toksyn, a nam przywraca równowagę hormonalną.

Przetwarzanie estrogenów przez wątrobę musi działać sprawnie. Inaczej przenikają one do krwioobiegu, w organizmie szybko robi się ich przewaga, a my zaczynamy się gorzej czuć, a nawet ciężko chorować. Każdy fragment Twojego ciała będzie wdzięczny za wspomaganie pracy wątroby ostropestem. Sprawne jelita, zdrowa macica, ładna cera…

Moje początki znajomości z ostropestem…

Ostropest to jedno z kilku ziół, które zaczęłam pić na początku mojej przygody z naturalnym leczeniem endometriozy. Mielony ostropest znalazł swoje miejsce w mieszance ziołowej, którą spożywałam codziennie rano.

Stosowałam go na zmniejszenie stanów zapalnych i regenerację wątroby, obciążoną latami przyjmowania silnych leków przeciwbólowych. Przy zaawansowanej endometriozie miałam problemy trawienne i podwyższone enzymy wątrobowe, a ostropest wspomagał unormowanie moich wyników.

Nie bez znaczenia jest dla mnie fakt, że według tradycyjnej medycyny chińskiej to zablokowana wątroba jest jedną z przyczyn endometriozy. Dlatego w zarządzaniu endometriozą wzmacnianie wątroby zajmuje u mnie wyjątkowe miejsce.

Sprawdź, co jeszcze na temat endometriozy mówi tradycyjna medycyna chińska.

Teraz mieszankę ziołową spożywam rzadziej. Rano mam inne rytuały zdrowotne. Poza tym robię sobie rotacje w kuracjach. Ostropest spożywam częściej w postaci oleju tłoczonego na zimno. Samodzielnie lub jako dodatek do posiłków.

Jak spożywać nasiona z ostropestu? Zastosowanie w kuchni

Jeśli masz same nasiona ostropestu, to koniecznie zmiel je w młynku. Pamiętam mój pierwszy zakup i zdziwienie, że nie mogę ich podgryzać jak słonecznika, bo są okrutnie twarde i bez zmielenia ani rusz.

Jestem wygodna w kuchni, dlatego wolę od razu zmielony ostropest. Możesz dodać go niemal do każdego posiłku – od koktajlu i kanapek po zupę czy sałatkę. Jak smakuje ostropest? Ma lekko orzechowy posmak. Z tego powodu sprawdzi się też jako składnik mieszanki do wypieku chleba albo ciasta na naleśniki.

Jak spożywać olej z ostropestu? Na czczo czy do posiłków?

Ty decydujesz. Olej z ostropestu tłoczony na zimno tak samo możesz dodawać do posiłków, jak jego zmielone nasiona. Z tą przewagą, że olej zastąpi też masło na kanapce. Kiedy pominę go w jadłospisie, zawsze pozostaje opcja spożycia samego oleju prosto z łyżeczki. U mnie taka optymalna porcja to 1 łyżeczka. Według zaleceń nie powinno się przekraczać 2 łyżeczek.

Olej z ostropestu – przeciwwskazania do spożywania

Jeśli masz nadprodukcję żółci żołądkowej, przyjmujesz tabletki antykoncepcyjne lub leki psychotropowe albo przeciwzakrzepowe, to unikaj oleju z ostropestu. Tak samo, jeśli bierzesz leki, w których składzie jest ostropest. Przeciwwskazania dotyczą również kobiet w ciąży i okresie laktacji.

Olej z ostropestu – jaki wybrać?

olej-z-ostropestu-na-watrobe-estrogeny-badz-soba-z-choroba-bodylogika

Jak poznać olej z ostropestu dobrej jakości? Bo tylko przy takim produkcie możemy mówić o właściwościach zdrowotnych. Wymogi są uniwersalne – dotyczą wszystkich spożywczych olejów:

  • zimnotłoczony
  • nierafinowany
  • niefiltrowany
  • nieoczyszczany
  • w ciemnej butelce
  • tłoczony na świeżo
  • przechowywany i transportowany w niskiej temperaturze

Ten kodeks jakości to chleb powszedni w Rodzinnej Olejarni Olini.pl.

Poza olejem z ostropestu plamistego zaopatrzysz się tam od razu w ostropest mielony, a także całe nasiona ostropestu.

Pamiętaj o zniżce 10% na hasło: BODYLOGIKA. Bez względu na to, co wybierzesz.

źródła:

  1. Achufusi TGO, Patel RK. MilkThistle. 2020 Oct 7. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2020 Jan–. PMID: 31082119.
  2. Dietz BM, Hajirahimkhan A, Dunlap TL, Bolton JL. Botanicals and TheirBioactivePhytochemicals for Women’sHealth. PharmacolRev. 2016 Oct;68(4):1026-1073. doi: 10.1124/pr.115.010843. PMID: 27677719; PMCID: PMC5050441.
  3. Meddeb W, Rezig L, Abderrabba M, Lizard G, Mejri M. TunisianMilkThistle: AnInvestigation of the ChemicalComposition and the Characterization of ItsCold-PressedSeedOils. Int J Mol Sci. 2017 Dec 2;18(12):2582. doi: 10.3390/ijms18122582. PMID: 29207484; PMCID: PMC5751185.
  4. Ptasznik A., Rola sylimaryny w zapobieganiu i leczeniu chorób wątroby, Postępy Fitoterapii 2004 (4).
  5. Rainone F. Milkthistle. Am Fam Physician. 2005 Oct 1;72(7):1285-8. PMID: 16225032.
1 komentarzy
4

MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

1 komentarzy

Barbara ewa 31 maja 2021 - 00:22

Swietny artykul. Obrazowy I dosadny. Wielkie brawa dla autori. Dziekuje Barbara

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Ta strona używa "ciasteczek", aby lepiej Ci się z niej korzystało. Jak Ci z tym? Kliknij OK lub dowiedz się więcej. OK Więcej